Project Attribution

Below is the project attribution for all projects entered in the 2017 National Architecture Awards. Entrants and members of the public are invited to review these attributions.

The project and practice names listed below will be used in all published material regarding the entry, including Regional, State and National Awards presentations, certificates, and publications. It is extremely important the names are listed correctly and that the name has been agreed on by all parties involved in the project.

Problems must be identified by Friday 21 April 2017. Please contact your local Chapter office with any feedback regarding attributions. Please email awards@architecture.com.au with any feedback regarding International entries.

Click the following headings to see the completed Award entries for that state:

ACT Chapter | International Chapter | NSW Chapter | Newcastle Division | NT Chapter | QLD Chapter | SA Chapter | TAS Chapter | VIC Chapter | WA Chapter



ACT Chapter

Clickhereto contact the ACT Chapter Manager for enquiries.

Title Attribution
Atelier by Bates Smart
Barcelona by Guida Moseley Brown Architects
Black Mountain House by Light House Architecture & Science
Canberra Airport - International by Guida Moseley Brown Architects
Casey Market Town by Cox Architecture
Casino Canberra Refurbishment by Cox Architecture
Citrus House by Light House Architecture & Science
Constitution Avenue by NCA, JILA, Hill Thalis, SMEC and AECOM
Corner House by Joanna Nelson Architect
Daramalan Trade Training Centre by Paul Barnett Design Group
Duntroon Cricket Pavilion by Collins Cadaye Architects
Embassy of Sweden by Guida Moseley Brown Architects
Forrest House by MATHER Architecture
Howitt Street Residence by Cox Architecture
John James Village by Daryl Jackson Alastair Swayn Pty Ltd
John James Village by Daryl Jackson Alastair Swayn Pty Ltd
Lawson House by Light House Architecture & Science
MacKenzie Street House by TT Architecture
McCarthy Purba House by Anthony Knobel Architect
MD House by Ben Walker Architects
National Archives Preservation Facility by May & Russell Architects
National Archives Preservation Facility by May & Russell Architects
NewActon Nishi by Fender Katsalidis Architects
NewActon Nishi by Fender Katsalidis Architects
O'Connor House by de Rome Architects
Pavilion X by University of Canberra
Pop Inn by Daryl Jackson Alastair Swayn Pty Ltd
Reid Residence by MATHER Architecture
Retractable Shade Structure by Paul Millwood FRAIA
Ricky Stuart House - Chifley by Cox Architecture
Rivett Street House by TT Architecture
SG House by Ben Walker Architects
Sikorsky Helitech MH-60R Through Life Support Facility by Daryl Jackson Alastair Swayn Pty Ltd
SWAH House by Christopher Lal Architect
Synergy Group by Daryl Jackson Alastair Swayn Pty Ltd
Three Generation House by Light House Architecture & Science
Tocumwal Additions by Allan Spira Architects
Wakefield House by Vanessa Jackson, Architect
Wakefield House by Vanessa Jackson, Architect
Willinga Park by Cox Architecture and Sally Hieatt Interiors
Willinga Park by Cox Architecture
Windywoppa by Collins Caddaye architects
Woden Stair by Cox Architecture
Yarralumla House by DNA Architects


back to the top

International Chapter

Clickhereto contact the INT Chapter Manager for enquiries.

Title Attribution
ALILA SOLO by Denton Corker Marshall Jakarta / Duta Cermat Mandiri
ALILA SOLO by Denton Corker Marshall Jakarta / Duta Cermat Mandiri
Amanemu by Kerry Hill Architects
Amanemu by Kerry Hill Architects
Australian Embassy Jakarta by Denton Corker Marshall
Chris Cole Architect by Chris Cole Architect
Hongqiao Performing Arts Centre, Shanghai by B.A.U. Brearley Architects + Urbanists
International Centre for Interdisciplinary Science and Education (ICISE) by Studio Milou Singapore
Jubilee Bridge by COX Architecture Pty Ltd, Architects 61 and Arup in Association
Ko Shan Theatre New Wing by Ronald Lu & Partners
Kunshan Hyper Complex by B.A.U. Brearley Architects + Urbanists
Lee Tung Avenue by Ronald Lu & Partners
MAYA SANUR RESORT & SPA by Denton Corker Marshall Jakarta / Duta Cermat Mandiri
MAYA SANUR RESORT & SPA by Denton Corker Marshall Jakarta / Duta Cermat Mandiri
nest by Concept Consult Architects Switzerland
Oasia Hotel Downtown by WOHA
PHILIPS LIGHTING HEADQUARTERS by INBO + JHK + Beersnielsen
SkyVille @ Dawson by WOHA
St. Martin's Community Centre Christchurch by Plus Architecture
Temple Israel of Hollywood by Koning Eizenberg Architecture
XV Pacific Games Village - Papua New Guinea by Warren and Mahoney
Yaxi Pine Pillow Hotel by B.A.U. Brearley Architects + Urbanists


back to the top

NSW Chapter

Clickhereto contact the NSW Chapter Manager for enquiries.

Title Attribution
1 Parramatta Square (1PSQ) by Architectus
100 Harris St by SJB
100 Harris St by SJB
12 Micron by SJB
13 Bowden by H&E Architects
161 Sussex Street Redevelopment, Sydney by COX Architecture Pty Ltd
161 Sussex Street Redevelopment, Sydney by COX Architecture Pty Ltd
177 Pacific Highway by Bates Smart
1940s Chatswood Semi by Creative Spaces Architects and Project Managers
1940's Chatswood Semi by Creative Spaces Architects and Project Managers
20 Martin Place by Crone Architects
200 Pittwater Road by CHROFI
3 Murray Rose Avenue by TURNER
309 Sussex Street by Candalepas Associates
309 Sussex Street by Candalepas Associates
41 Birmingham by SJB
57 Lower Fort Street- Regency Townhouse by Tropman & Tropman Architects (Tasman Storey- Design Principal)
67 Albert by HDR | Rice Daubney
67 Albert by HDR | Rice Daubney
88 Angel St by Steele Associates Architects
A Private Park by SJB
Albury Wodonga Regional Cancer Centre by Billard Leece Partnership Pty Ltd
Alexander (R9) by PTW Architects and Lendlease Design
ALTAMONT by Stanisic Architects
Altivolo by Mirvac Design
Anadara by fjmt; Collaborating Architects Lendlease Design
Annandale House by Jackson Teece
Annandale House by Welsh + Major Architects
APARTMENT-five by OSTINGA ARCHITECTURE
Ashlar by SJB
Attached Houses in Bronte by Plus Minus Design
Barangaroo South Waterfront Loggias (Wulugul Walk) by Tony Caro Architecture
Black Line House by Hector Abrahams Architects
Blackman Park Recreation Facility by Architects Johannsen + Associates
Blue Mountains House by James Stockwell Architect
Bondi Beach Picnic Shelters by Tonkin Zulaikha Greer Architects
Brick House by Andrew Burges Architects
Broadway Shopping Centre Food Court Redevelopment by Hames Sharley
Bronte House by Archer Office
Brougham Place by Smart Design Studio
Buena VIsta Hotel by SJB and TRD
Bundaroo House by tziallas omeara | architecture studio
Burrawong House by Bijl Architecture
Caerleon by Plus Minus Design
Camden Council Administration Building by GroupGSA
Campos Barangaroo by Woods Bagot
Carnes Hill Community and Recreation Centre by dwp|suters
Carnes Hill Community and Recreation Centre by dwp|suters and Brewster Hjorth Architects
Central Park Sydney by Tzannes and Cox Richardson and Foster + Partners
Charles Sturt University Port Macquarie by BVN
Charles Sturt University University Building by ThomsonAdsett
Cheltenham Station by COX Architecture
Chevalier by Mirvac Design
Chifley by SJB
Chifley by SJB
Chris Cole Architect by Chris Cole Architect
Cirrus Dining by Pascale Gomes McNabb Design with TERROIR
Cleveland & Co by SJB
Cleveland & Co by SJB
Closebourne Village by Antoniades Architects
Clovelly Residence by Madeleine Blanchfield Architects
Cohen Park by Welsh + Major Architects
Connor by Smart Design Studio
Conway Atkins House by Sam Crawford Architects
Coogee House by Chenchow Little
Cowper Street Housing by Andrew Burns Architect (Aâ€"B)
Crown 515 by Smart Design Studio
Curve House Tamarama by Porebski Architects
Darling Point apartment by Architectural Projects
DKO Studio by DKO Architecture
Double Bay Apartment by Tzannes
Dr Chau Chak Wing Building by Gehry Partners (Design Architect) with DJRD (Executive Architect)
Drummoyne Residence by Tzannes
Dutton Plaza by Antoniades Architects
Dutton Plaza by Antoniades Architects
East Sydney Early Learning Centre by Andrew Burges Architects in association with City of Sydney
East Sydney Early Learning Centre by Andrew Burges Architects in association with City of Sydney
EDG Forum by Archer Office
EDG Forum by Archer Office
EDG Forum by Archer Office
Egyptian Mummies: Exploring Ancient Lives by studioplusthree
EMERALD PARK by Stanisic Architects
ETON by Stanisic Architects
EVE by DKO Architecture
Foredune House by Peter Stutchbury Architecture
Freshwater Studio by Ulrika Saar Architect
Froebel Play Pods by Silvester Fuller
Gilbert + Tobin by Woods Bagot
Glasshouse at Goonoo Goonoo Station by TKD Architects
Gordons Bay House by Popov Bass
Greville St , Clovelly by DM2 Architecture
H&E Studio by H&E Architects
H&E Studio by H&E Architects
Harbour Mill Apartments by Grimshaw
Headland House by Richard Cole Architecture
Herbert House by Watershed Design
House Au Yeung by Tribe Studio Architects
House Au Yeung by Tribe Studio Architects
icare Project 321 by dwp|suters
Indigo Slam by Smart Design Studio
International Towers Sydney, Barangaroo South by Rogers Stirk Harbour + Partners with Lendlease Design
Jac by panovscott
Juanita Nielsen Community Centre by Neeson Murcutt Architects Pty. Ltd. in association with City of Sydney
Juanita Nielsen Community Centre by Neeson Murcutt Architects Pty. Ltd. in association with City of Sydney
Juanita Nielsen Community Centre by Neeson Murcutt Architects Pty. Ltd. in association with City of Sydney
K HOUSE by MHN Design Union
Kambala Agile Learning Space by Tribe Studio Architects
Kensington Street Precinct by Tonkin Zulaikha Greer Architects
Lindfield Community Hub by SJB
Lindfield House by Tribe Studio Architects
Little Sister's House by Candalepas Associates
Lizard Log Amenities by CHROFI
Macmasters Beach House by Polly Harbison
Macquarie University Sydney City Campus Angel Place by dwp|suters
Manly Andrew "Boy" Charlton Aquatic Centre by Michael Davies Architecture Pty Ltd
Musca Residence by Andrew Donaldson Architecture and Design
Nano Pad. by Architect Prineas
NBCS by WMK
Newcastle Courthouse by COX Architecture
Newcastle Courthouse by COX Architecture Pty Ltd
Newcastle Music Studio by m3architecture
No. 1 Martin Place by Fitzpatrick+Partners Architects
North Avoca by savio parsons
North Bondi by Chapman Architecture
North Bondi Amenities by Sam Crawford Architects with Lymesmith
North Bondi Amenities by Sam Crawford Architects with Lymesmith
Ohana by Virginia Kerridge Architect
OLIO RESTAURANT by LAVA: LABORATORY FOR VISIONARY ARCHITECTURE
Orange Regional Museum by Crone Architects
Palm House by Casey Brown Architecture
Peninsula House by Bruce Stafford Architects
Pirramimma Garden Pavilion by CAB Consulting
Point Piper Residence by Tzannes
POWERHOUSE MUSEUM EXHIBITION: OUT OF HAND by LAVA: LABORATORY FOR VISIONARY ARCHITECTURE
President Avenue by Candalepas Associates
PRIME + GRANDE by Stanisic Architects
Pullman Sydney Airport & Connect Corporate Centre Stage 1 by WMK
Pyrmont Fire Station + Fire & Rescue NSW Offices by Group GSA Pty Ltd
Quarry House by VITALE design
Queens Park Residence by Madeleine Blanchfield Architects
Queenscliff House by Watershed Design
Redfern Post Office by DKO Architecture
Republic Hotel by Tzannes
Riverview House by David Boyle Architect
Rozelle House 33 by Connor and Solomon Architects
Ruber Residence by Collins and Turner
RUSS THE BUS by LAVA: LABORATORY FOR VISIONARY ARCHITECTURE
Sentosa Apartments by Tony Owen Partners
Sheppard Wilson House by Sam Crawford Architects
Shout Ridge by Architectus
Skye by Crown Group by Koichi Takada Architects
Snugglepot and Cuddlepie by Connor and Solomon Architects
Solis: Little Bay Apartments by Fox Johnston
Spring Cove Apartments by TKD Architects
St John's Paddington Redevelopment by Conrad Gargett Ancher Mortlock Woolley
St John's Paddington Redevelopment by Conrad Gargett Ancher Mortlock Woolley
Sung Dobson House by Sam Crawford Architects
Sydenham Green Amenities by Sam Crawford Architects
SYDNEY AIRPORT REGIONALS DUTY FREE by LAVA: LABORATORY FOR VISIONARY ARCHITECTURE
Sydney Processing Centre by Genton Architecture
Sydney Processing Centre by Genton Architecture
Sydney Sewerage Pumping Station No. 1 by Hector Abrahams Architects
Tama Townhouses by Chapman Architecture and David Mitchell Architects
Tamarama House by Durbach Block Jaggers Architects
Taronga Zoo - Zoofari Lodge by Jackson Teece
The Arc, Bondi by Hill Thalis and McGregor Westlake, architects in association
The Bow Window Penthouse by Luigi Rosselli Architects
The Calyx by PTW Architects
The Cannery Rosebery by Jackson Teece
The Connection, Rhodes by Crone Architects
The Diamond House by Michelle Walker Architects
The Drift Bondi by Silvester Fuller
The Emerald House by Ned Architecture & Design
The EY Centre by fjmt
The EY Centre by fjmt
The EY Centre by fjmt
The Goods Line by ASPECT Studios with CHROFI
The Lake Neighbourhood Centre by Brewster Hjorth Architects
The Lincoln by WMK
The Mosman Pavilion by Jorge Hrdina Architects
The Serpentine Studio by Tzannes
The Steps Central Park by Foster + Partners and nettletontribe
The Suntrap by Anderson Architecture
The University of Sydney by Carr
The University of Sydney Business School by Woods Bagot and KANNFINCH
TIVOLI TERRACE by LAVA: LABORATORY FOR VISIONARY ARCHITECTURE
Tramsheds Harold Park by Mirvac Design
Tramsheds Harold Park by Mirvac Design
Tramsheds Harold Park by Mirvac Design
Truss House by Carterwilliamson
Urbanest Student Accommodation Glebe by Antoniades Architects
UTS Animal Logic Academy by BKA Architecture
V-House by MACKENZIE PRONK ARCHITECTS
Wagga Wagga Courthouse by TKD Architects
Wall House I by Nathan Etherington Architect
Waterloo Terrace by David Mitchell Architects
Wave Apartments by Benson McCormack Architecture
Western Sydney University by Woods Bagot
Western Sydney University Science Building by dwp|suters
Windsor Street Terrace by Georgina Wilson Architect
Wollongong Courthouse by Jackson Teece
Woodstock House by Tropman & Tropman Architects (Tasman Storey- Design Principal)
Woollahra Library by BVN
Woollahra Library by BVN
Woollahra Residence by Tzannes
Wynyard Walk Sydney by Woods Bagot
Wynyard Walk Sydney by Woods Bagot
Zushi Barangaroo by Koichi Takada Architects


back to the top

Newcastle Division

Clickhereto contact the NEWCASTLE Chapter Manager for enquiries.

Title Attribution
18 Honeysuckle Drive by dwp|suters
18 Honeysuckle Drive by dwp|suters
25 Watt Street by EJE Architecture
25 Watt Street by EJE Architecture
43 Ocean Street North Avoca by Genton Architecture
'Allagai' - Crowe Residence by True North Architects
Battlesticks at Scratchleys by EJE Architecture
Bull Street Residence by Studio Dot
Civic Green Apartments by SDA
Doughheads at The Junction by SDA
Edition Apartments by dwp|suters
Greater Bank Waratah by SDA
Innovation Hub by SDA
Innovation Hub by SDA
John Hunter Children's Hospital Neonatal Intensive Care Unit Refurbishment by EJE Architecture
John Hunter Children's Hospital Neonatal Intensive Care Unit Refurbishment by EJE Architecture
John Hunter Children's Hospital Paediatric Intensive Care Unit by dwp|suters
Kilpatrick Court, Toronto by Jackson Teece
Lake House Warners Bay by SDA
MA House by SHAC
MA House by SHAC
Magpie Residence by Habitat Studio Architects
Merewether Residence by EJE Architecture
Murrays Beach House by Mark Lawler Architects
Pokolbin Residence by EJE Architecture
Primary Building - Bishop Tyrrell Anglican College by SHAC
SHAC Offices Adaptive Reuse by SHAC
St. Francis Xavier Catholic Church, Belmont by Killen + Doran Architects
The Junction Public School by dwp|suters


back to the top

NT Chapter

Clickhereto contact the NT Chapter Manager for enquiries.

Title Attribution
asbuild Office Fitout by MODE
Braitling Preschool by Susan Dugdale and Associates
Bullocky Point Education Precinct by MODE
Bullocky Point Education Precinct Interior Fitout by MODE
Casuarina Square, The Quarter by Altis Architecture Pty Ltd
CDU Theatre Redevelopment by CDU Theatre Redevelopment
Djilpin Arts Pavilion by Insideout Architects, Tania Dennis
Forrest Parade School by DKJ projects.architecture in association with Brown Falconer and Thomson Rossi Architects
Information Technology and Management Support Unit by David Bridgman Architects
Menzies School of Health Research Auditorium by Hames Sharley
New Henbury School by Department of Infrastructure, Planning and Logistics, Northern Territory Government with MKEA Architects Pty Ltd
New Henbury School by Department of Infrastructure, Planning and Logistics, Northern Territory Government with MKEA Architects Pty Ltd
Tangentyere Design by Tangentyere Design
The Bird Hide by Troppo Architects
The Essington School Darwin Junior Classrooms and Cafeteria Building by MODE
The Foreshore Restaurant & Cafe by Hames Sharley
The Foreshore Restaurant & Cafe by Hames Sharley
The Foreshore Restaurant & Cafe by Hames Sharley (NT) Pty Ltd
Tropology for DHA by Troppo Architects
Wave Hill Walk-off Pavilions by Bower Studio, Melbourne School of Design, The University of Melbourne


back to the top

QLD Chapter

Clickhereto contact the QLD Chapter Manager for enquiries.

Title Attribution
100 Skyring Terrace by ML Design
28 FINCHLEY by HPC Architecture
480 Queen Street by BVN
490 Consulting Suites by Shane Thompson Architects
Act for Kids Child and Family Centre of Excellence by m3architecture
Administration Chanel College by Tony Madden Architects Pty Ltd
Aerocare Fitout by Ellivo Architects
All Saints Anglican Church Columbarium by Conrad Gargett Pty Ltd
Anna Meares Velodrome by Cox Architecture
Arcadia at Brisbane Festival by Arkhefield
Asher House by Archipelago
Aspley Vet by Vokes and Peters
Atria at Hamilton Reach by Arkhefield
Australian Institute of Tropical Health and Medicine (Townsville), James Cook University by Jackson Architecture
Bardon House by bureau^proberts (with PHAB)\
Base Office by Base Architecture
BHP Billiton Workplace by BVN
Billykart by Marc&Co
Bluesky by Marc&Co
Border Haus by Happy Haus
Botero by Jackson Teece
BreastScreen Toowoomba by Elia Architecture
Breeze mooloolaba by Tony Owen Partners
Breeze Solarium House by Architects Black and Wilson Pty Ltd
breezeway house by majstorovic architecture
Brisbane Girls Grammar School Research Learning Centre by m3architecture
Brisbane Girls Grammar School Research Learning Centre Interior by m3architecture
Bundaberg Regional Oral Health and Cancer Care Centre by ThomsonAdsett
Burleigh Street House by ME
Byron Bay House and Studio by Vokes and Peters
Cairns Museum - The School of Arts Building by Total Project Group Architects
Cape Tribulation House by m3architecture
Castle's on Kingscliff by Scott Carpenter Architect
Central Village Heritage Precinct, Deicke Richards by Deicke Richards
Clairvaux Mackillop College - Year 7 Building by Macksey Rush Architects
Clifftop house by Joe Adsett Architects
Clifton Medical Centre by Elia Architecture
Coolum Fairways Stage 2 by architecture about people
Coomera Sports and Leisure Centre by BDA Architecture with Peddle Thorp Architects (Melbourne)
CQU Building 34 by Reddog Architects
Currimundi Beach House by Conrad Gargett
Customs House River Room by Conrad Gargett
DLTP-SQ by BVN in association with Conrad Gargett
Dornoch Terrace House by James Russell Architect
Drury Street by Marc&Co and Baber Studio
Dudley Denny City Library Mackay Regional Council by STEA Astute Architecture
East Village Apartments Stages 1 and 2 by Shane Thompson Architects and Ceccato Hall + Associates, Architects and Anthony John
Elements of Byron by Shane Thompson Architects
Ergon Energy Amenities Block by Elia Architecture
Eurythmy Building by pentArchi - sustainable synergetic architecture
Farrell Street House by James Russell Architect
Floth Headquarters by Mondo Architects
Gatton Plant Industries by DM2 Architecture
Gleeson House by biscoewilson | architects
Gold Coast Private Hospital by dwp|suters
Gresham Street House by Jackson Teece
Gresham Street House by Jackson Teece
Guardian Early Learning Centre by BVN
Habitat on Terrace by REFRESH*DESIGN
Haddad Residence by Total Project Group Architects
Harveys Bar & Bistro by Twohill and James
House on Guido by Shane Denman Architects
Hummingbird House by ThomsonAdsett
Iglu Brisbane City by Bates Smart
Inverdon House by Chloe Naughton
ITEE Specialist Teaching and Research Centre by arkLAB Architecture
James Cook University CBD Campus by Conrad Gargett
KDV Golf and Tennis Academy, Gold Coast, Queensland by Shiro Architects Pty Ltd
KDV Golf and Tennis Academy, Gold Coast, Queensland by Shiro Architects Pty Ltd
L Pavilion by Loucas Zahos Architects
Lockyer Valley Aquatic Centre by Fulton Trotter Architects
Luke & Amanda's Beach House by Scott Carpenter Architect
M05 Common Rooms, Griffith University, Deicke Richards by Deicke Richards
Manshed by Paul Uhlmann Architects
Maserati Showroom by Mondo Architects and Fortebis Group
Melbourne Residences by Tony Owen Partners
Mitti Street House by James Russell Architect
Molonga by Base Architecture
Mt Alvernia College Anthony and La Verna Buildings by m3architecture
Munro Martin Parklands by CA Architects
Music Education Facility, Woombye by arkLAB Architecture
Naranga Avenue House by James Russell Architect
NCC Early Swimmers by Conwell Architects
New Centenary Wing, The Women's College within the University of Queensland by Architectus Brisbane
New World City Design Guide: Buildings that Breathe by Arkhefield with Brisbane City Council + Urbis
Newport by Rothelowman
Noosa Nest by Tim Ditchfield Architects P/L
North Stradbroke Beach House Extension by Macksey Rush Architects
Northlakes Vet Hospital by Vokes and Peters
O'Shea House by Julianne McAlloon Architects
Outdoor Lifestyle Additions, North Lakes by Dion Seminara Architecture
Outdoor Lifestyle Additions, North Lakes by Dion Seminara Architecture
Paddington Residence by Kieron Gait Architects
Pavilion by Resonance Design + Architecture
Pine Rivers Special School 4 Space Learning Centre by Macksey Rush Architects
Princess by Base Architecture
Ramirez / Whyte House by Shane Thompson Architects
Reddog Studio by Reddog Architects
Richard Henry, K Architecture by K Architecture
Ringrose Residence by Brian Hooper Architect
Riparian Gazebo by pentArchi - sustainable synergetic architecture
Rockhampton Hospital - New Ward Block by Jacobs/ HASSELL
Rocky by Base Architecture
Ronald McDonald House South Brisbane by BVN
Room 480 Food Gallery by Arkhefield
Rosalie Plinth House by Arcke
ROSARY HOUSE by KP ARCHITECTS
Royal Hotel Roma by DM2 Architecture
Saints Peter & Paul Catholic Church Interior Alterations by Dion Seminara Architecture and COBiE Group
Side House Project by Sprout Architects
SIPS Residence by Kieron Gait Architects
skate house by Base Architecture
Somerset College, Sports Precinct by Conrad Gargett
Space Lounge by Shane Thompson Architects
Space Lounge by Shane Thompson Architects
St Ambrose Primary School by Pat Twohill Designs in association with Twohill and James
St Joseph's College Gregory Terrace - Tennyson Grandstand by Macksey Rush Architects
St Joseph's Nudgee College Bathersby Boarding Village by m3architecture
St Joseph's Nudgee College Hanly Learning Centre by m3architecture
St Joseph's Primary School, Weipa by Peddle Thorp Architects
St Laurence O'Toole Chapel by Conrad Gargett Pty Ltd
St Lucia House by BA Architects, Bruno Alahakone Architects
St Luke's Anglican School, Middle School Precinct by McLellan Bush Architects
Stuart Street House by Outcrop Architecture
Student One on Adelaide Street by Arkhefield
Studio for Indigo Jungle by Marc&Co
Sullivan Nicolaides Pathology by nettletontribe Architecture
SunPAC by Brand + Slater Architects
Sunshine Coast University Hospital by Architectus Brisbane and HDR Rice Daubney as Sunshine Coast Architects
Sunshine Coast University Hospital by Architectus Brisbane and HDR Rice Daubney as Sunshine Coast Architects
Taringa Treehouse by phorm architecture + design
Tent House by Sparks Architects
The End of the Line Festival by MORGAN JENKINS ARCHITECTURE AND NIELSEN WORKSHOP
The Globe by Brian Hooper Architect and m3architecture (architects in association)
The Globe by Brian Hooper Architect and m3architecture (architects in association)
The Highgate by Cottee Parker Architects
The Junction Cafe by Resonance Design + Architecture
The Piano Mill by Conrad Gargett
The Providence Sales and Community Centre by Ellivo Architects
The Residences, Yungaba House by Arqus Design
The Residences, Yungaba House by Arqus Design
The Star Gold Coast: Existing Hotel Refurbishment by ML Design and Steelman Partners (USA)
tobruk pool Cairns by MMP Architects
TOORAK HOUSE by KP ARCHITECTS
Toowoomba City Library by James Cubitt Architects and Peddle Thorp in Association, with Elia Architecture
Townsville Hospital Campus Redevelopment by Cox Architecture
Townsville Hospital Campus Redevelopment by Cox Architecture
Trinity Beach State School - Senior Learning Centre by 1. Julianne McAlloon Architects - (Design and Construct Architect). 2. dbARCH - (Schematic Design Architect)
Tristania Beach House by Push
University of Queensland Goddard Building Lecture Room 388 by Shane Thompson Architects
University of Queensland Goddard Building Lecture Room 388 by Shane Thompson Architects
UQ Architecture School Digital Fabrication Laboratory by m3architecture
UQ Chemistry Level 1 by m3architecture
UQ Chemistry Levels 3 & 4 by m3architecture
UQ Forgan Smith - West Wing Refurbishment by UQ Forgan Smith Building – TC Beirne School of Law and Walter Harrison Library Refurbishment
UQ Forgan Smith - West Wing Refurbishment by UQ Forgan Smith Building – TC Beirne School of Law and Walter Harrison Library Refurbishment
UQ Forgan Smith - West Wing Refurbishment by UQ Forgan Smith Building – TC Beirne School of Law and Walter Harrison Library Refurbishment
UQ Sports Precinct by BVN & The University of Queensland
UQ Sports Precinct by BVN & The University of Queensland
Walton Stores by Aspect Architects and Project Managers with Newlands Group
Walton Stores by Aspect Architects and Project Managers with Newlands Group
Webber House by NIELSEN WORKSHOP AND MORGAN JENKINS ARCHITECTURE
WEST VILLAGE DEVELOPMENT by COX ARCHITECTS
Whale House by Paul Uhlmann Architects
Whitty Building Redevelopment Project by Conrad Gargett
Whynot Street by Marc&Co
Wild State Exhibition Queensland Museum by Cox Architecture
Wild State Exhibition Queensland Museum by Cox Architecture
Wilston Bungalow by Push
Wondai State School Resource + Technology Centre by Macksey Rush Architects
Yeerongpilly TOD, Detailed Plan of Development, Deicke Richards by Deicke Richards
Yerranya by Base Architecture


back to the top

SA Chapter

Clickhereto contact the SA Chapter Manager for enquiries.

Title Attribution
...number 6 by Black Rabbit Architecture + Interiors
...number 6 by Black Rabbit Architecture + Interiors
320 KWS Redevelopment by Greenway Architects
Advanced Dental Centre by Williams Burton Leopardi
Agile X UniSA Pavilion by University of South Australia
Alexandra Residence by Grieve Gillett Andersen
Anzac Centenary Memorial Walk by Grieve Gillett Andersen
Aust. Fashion Labels Global HQ by Hosking Willis Architecture
Beachport Residence by Carolyn McLean Architect Pty Ltd
Brown's House, Wilderness School by Grieve Gillett Andersen
Brown's House, Wilderness School by Grieve Gillett Andersen
Cardillo House by Max Pritchard Gunner Architects
CLARE HPR by BB Architects
Crafers West by John Adam Architect
Crayon House by Grieve Gillett Andersen
Dunks by RADS
Dutton Terrace Alterations by Ashley Halliday Architects
Flinders University Student Hub and Plaza by Woods Bagot
Frewville Lo-Fi by Taylor Buchtmann Architecture
Gallery 7 by Mulloway Studio
Grant Thornton Adelaide by Woods Bagot
Great Southern Rail Platinum Club by Woods Bagot
Grosvenor by RADS
Hanson Residence by Con Bastiras Architect
Henley Beach Police Station Redevelopment by Greenway Architects
House in the Adelaide foothills by Warwick O'Brien Architects
House Maud by Taylor Buchtmann Architecture
Kalyra Heights Village Extension Belair by Flightpath Architects
Kangaroo Island Wilderness Trail Campsites by Shannon Architects
Karkalla Dunes by Max Pritchard Gunner Architects
Kid&Hub by RADS
Kool Haus by sw-architects
Living in Port by Mulloway Studio
Lounder's Boathouse by Mulloway Studio
Loxton Research Centre Redevelopment by Hames Sharley & DPTI Infrastructure Delivery
Loxton Research Centre Redevelopment by Hames Sharley & DPTI Infrastructure Delivery
Marion St by RADS
Micro-X by Tridente Architects Pty Ltd
Narrow City Living by Swanbury Penglase
Narrow City Living by Swanbury Penglase
NASC @ The Mezz by Shannon Architects
Newman Theatre, Wilderness School by Grieve Gillett Andersen
North Adelaide Barn by Williams Burton Leopardi
North Adelaide Barn by Williams Burton Leopardi
Parkside addition by BB Architects
Penfolds Magill Estate by Denton Corker Marshall
Penfolds Magill Estate by Denton Corker Marshall
Petaluma Cellar Door by Grieve Gillett Andersen
Petaluma Cellar Door by Grieve Gillett Andersen
Physio Xtra Norwood by Grieve Gillett Andersen
Plant 4 Bowden by Ashley Halliday Architects
PORT AUGUSTA STERILE INSECT PRODUCTION FACILITY by PHILLIPS/PILKINGTON ARCHITECTS
RADStudio by RADS
Rider Levett Bucknall Office Fitout by Walter Brooke
Riverland Oral Health Centre by Grieve Gillett Andersen
Riverland Oral Health Centre by Grieve Gillett Andersen
Royal Flying Doctor Adelaide Base by Walter Brooke
Scrub & Serenity by Swanbury Penglase
St Hugo by studio-gram with JBG Architects
St Hugo Visitor Centre by JBG Architects
Tennyson by John Adam Architect
The ARC Campbelltown by DesignInc Adelaide Pty Ltd
Top Note House by Max Pritchard Gunner Architects
Tusmore Avenue Palms by Grieve Gillett Andersen
Twenty Third Street Distillery by Walter Brooke
Wallbridge and Gilbert Office Redevelopment by Grieve Gillett Andersen
Walter Brooke Studio Fitout by Walter Brooke
WSP Parsons Brinckerhoff Workplace by JPE Design Studio


back to the top

TAS Chapter

Clickhereto contact the TAS Chapter Manager for enquiries.

Title Attribution
Bennell Way - Writer's Retreat by Birrelli art+design+architecture
Campsite - Douglas River Residence by Birrelli art+design+architecture
Captain Kelly's Cottage by John Wardle Architects
Captain Kelly's Cottage by John Wardle Architects
Cross House by Taylor and Hinds Architects
D'Entrecasteaux House by room11
Fertility Tasmania by BYA Architects
Hobart Airport- Stage 1 by Misho + Associates
Hobart Airport- Stage 1 by Misho + Associates
Lady Gowrie Tasmania Integrated Centre for Children & Families by Cumulus Studio
Laroona by rebecca fullerton ARCHITECT
Lauderdale Primary School - Kinder and Classroom Additions by Preston Lane Architects
Launceston Airport Retail Transformation by The Buchan Group
Launceston Sub-Station by S. Group
Lighthouse by room11
Longview Avenue Garden Room by Taylor and Hinds Architects
Milkmans Cottage by Preston Lane Architects
Minallo Residence by JAWSARCHITECTS
Nelson House by room11
Picnic Island Lodge, Freycinet by John Latham of DEBOX Geographic Architectures
Princes Park Toilets by Terroir Architects
River's Edge House by STUART TANNER ARCHITECTS
Shambles Brewery by room11
Southern Christian College Mezz by S. Group
Spring Beach Getaway by Preston Lane Architects
St Albi by Cykel architecture
St.LukesHealth Insurance - Transforming the Experience by birrelli art+design+architecture
Sunnybanks House by Core Collective Architects
The Black House by S. Group
University of Tasmania Executive Workplace Renewal by Liminal Spaces


back to the top

VIC Chapter

Clickhereto contact the VIC Chapter Manager for enquiries.

Title Attribution
2 in 1 house by Nest Architects
2016 NGV ARCHITECTURE COMMISSION:
Haven't you always wanted...?
by M@ STUDIO Architects
388 Elizabeth by mcmahon and nerlich
388 Elizabeth by mcmahon and nerlich
8 Burnley Street 'A Place to Live; by SJB
A Postcard Home by Emma Mitchell Architects
Acland Street St Kilda by BKK Architects with McGregor Coxall and City of Port Phillip
ACMD, Advanced Biofabrication Centre by Labs2Design (L2D)
ACMI X by Six Degrees Architects
Albert Park College Environmental Arts Hub by Six Degrees Architects
Albert Park College Environmental Arts Hub by Six Degrees Architects
Albert Park College Environmental Arts Hub by Six Degrees Architects
Albert Street by DKO Architecture
Albury Wodonga Regional Cancer Centre by Billard Leece Partnership
Alfred House by Austin Maynard Architects
Arbory Bar & Restaurant by Jackson Clements Burrows Architects
Array Penthouse by Mirvac Design
Arts West, University of Melbourne by ARM + Architectus
Arts West, University of Melbourne by ARM + Architectus
Ashburton Trail House by Zen Architects
Assembly Apartments by Woods Bagot
Atlas Dining, Melbourne by GelliKovic Architects
Austin Health Short Stay Unit by Billard Leece Partnership
Baffle House by Clare Cousins Architects
Ballantyne by Foomann
Ballarat Regional Soccer Facility by k20 Architecture
Balnarring Retreat by Branch Studio Architects
Bass Hills House by Nott Architecture
Bayside Residence by Hayball
Belmont House by Kennedy Nolan
Belmont House by Kennedy Nolan
Ben Robertson (Architect) + Mim Design (Interior Design) by Ben Robertson and Mim Design
Besen House by Wood Marsh Architecture
Besen House by Wood Marsh Architecture
Birkenstock Australia Headquarters by Melbourne Design Studios (MDS)
Blackwood Studio by Adam Kane Architects
Blairgowrie Beach House by DX Architects
Blairgowrie Yacht Squadron by Zvi Belling: ITN Architects
Boroondara Sports Centre by Williams Ross Architects
Brae Restaurant Accommodation by Six Degrees Architects
Brimbank Community and Civic Centre by Lyons
Brimbank Community and Civic Centre by Lyons with Rush\Wright Associates
Bunurong Memorial Park by BVN
Bunurong Memorial Park by BVN
Bureau of Meteorology Training Centre by Bourke and Bouteloup Architects
Bureau of Meteorology Training Centre by Bourke and Bouteloup Architects
Cantala by SJB
Caravanserai - Off-grid Farmhouse by Lai Cheong Brown
Carey Baptist Grammar School, Centre for Learning & Innovation by Hayball
Casa de Gatos by WOWOWA Architecture
Caulfield Railway Station Walkway Canopies by Kyriacou Architects
Caulfield Railway Station Walkway Canopies by Kyriacou Architects
Charles House by Austin Maynard Architects
Cirqua Apartments by BKK Architects
Coburg Townhouses by Schored Projects
Coppin Street Apartments by MUSK Architecture Studio
Court House by Peter Winkler Architect
Courtyard Cottage by Wolveridge Architects
Cox Box Office by Cox Architecture
Cox Box Office by Cox Architecture
Cremorne House by Tony Hampton Architects
Dark Horse by Architecture Architecture
Dawes House by Harrison and White
Deakin School of Architecture and Built Environment/ A+B by Kerstin Thompson Architects
District by ITN Architects
Dorman House by Austin Maynard Architects
Dorman House by Austin Maynard Architects
East Melbourne Terrace House by Wolveridge Architects
Eastern Hub by FMSA Architecture
Eastland Town Square & Realm Library by ACME
Eastland Town Square & Retail by ACME
Eastland Town Square, Retail & Realm Library by ACME
Elgin Street Residence by Sonelo Design Studio
Emporia Apartments by Idle Architecture Studio Pty Ltd
End To End by Zvi Belling: ITN Architects
Epworth Geelong by Silver Thomas Hanley and KANNFINCH
Epworth Geelong by Silver Thomas Hanley and KANNFINCH
Eugenius Apartments by Architects EAT
Evergreen Apartments by Hayball
Field House by Gray Puksand
Fifty Fifty by Architecture Architecture
Fish Creek House by Edition Office by Edition Office
Fitzroy Gardens Redevelopment Project by City of Melbourne City Design Studio
Footscray Shed House by Jonathan Wong
Ford Street House by Chaulk Studio
frame terrace by mcmahon and nerlich
Frank Bartlett Library and Moe Service Centre by fjmt
Frank Bartlett Library and Moe Service Centre by fjmt
Freshwater Apartment by John Wardle Architects
Garden House by Baracco+Wright Architects
Garden Pavilion by Black Line One X Architecture Studio
Garden State Hotel by Technē Architecture + Interior Design
Golden Square Primary School by K2LD Architects
Good Samaritan Primary School - Nazareth (Yr 1 & 2) Learning Village by Harrison and White
Hampden Road Residence, Armadale by B.E Architecture
Hampton House by windiate ARCHITECTS pty ltd
Hawthorn House by Robert Simeoni Architects
Hawthorn House by ADDARC
Henry Street House by Eugene Cheah Architecture
Hide and Seek House by Bower Architecture
Hill Plains Cottage by Wolveridge Architects
Hindmarsh Shire Council Offices by k20 Architecture
Hiro-En House by Matt Gibson Architecture + Design
Hiro-En House by Matt Gibson Architecture + Design
Home Office by Ande Bunbury Architects
House A by Andrew Walter
House SE by Andrew Walter
Incision House by Architects EAT
Ivanhoe House by Auhaus Architecture
JAHM - Prahran by Justin Architecture
Lauriston House by Seeley Architects Pty Ltd
Lean-To House by Warc Studio
Little Charlotte by Zvi Belling: ITN Architects
Little O'Grady Residence by Ha - Architecture, Product & Environment with Richard Tate Developer and Construction
Little Parndon by Templeton Architecture
Local Apartments by ARM with Jackson Architecture
Lumley/JAHM - Prahran by Justin Architecture
Lygon by Foomann
Magnolia by CHT Architects
Makris House by Kavellaris Urban Design
Mary's Chapel, St Joseph's College, Geelong by Baldasso Cortese Architects
Mazda Headquarters by Cox Architecture
Metcalfe house by Nott Architecture
Middle Park Studio by Jean-Paul Rollo Architects
Monash International Bachelor of Business City Campus by Jackson Clements Burrows Architects
Monash Learning Village by Jackson Clements Burrows Architects
Monash University Biological Sciences Lab by Harmer Architecture
Monash University Building 56 Redevelopment by McGlashan Everist
Monash University Club & Cafe (St Ali - Church of Secular Coffee) by Jackson Clements Burrows Architects
Monash University Turner Building Student Accomodation by Jackson Clements Burrows Architects
Montagne Centre, Marist College Bendigo by Y2 Architecture
Moving House by Architects EAT
My-House/Austin Maynard Architects by Austin Maynard Austin
My-House: The Mental Health House by Austin Maynard Austin
Neumannhaus by ITN Architects
NewQuay Promenade by Woods Bagot
Object 01 by Object/Subject
Page Street House by TANDEM
Parade College Callan Wing by CHT Architects
Parkville Connect by Steffen Welsch Architects
Parque by Fender Katsalidis Architects
PDG Head Offce by Studio Tate
Peel & Oxford by Jackson Clements Burrows Architects
Perimeter House by MAKE Architecture
Peters Ice Cream by Gray Puksand
Pomonal Community Hall by Workshop Architecture
Port Melbourne Football Club Sporting and Community Facility by k20 Architecture
Preston Tram Workshop Redevelopment by Kyriacou Architects
QT Melbourne by Candalepas Associates
Red Hill Residence by Finnis Architects
Reservoir Urban Nodes by Bellemo & Cat
Reside Carlton by Jackson Architecture
RMIT Bundoora West Student Accommodation by Richard Middleton Architects (RMA)
Roof House by BOARCH, Architecture + Interiors
Rose House by Baracco+Wright Architects
Ruyton Girls School – Margaret McRae Building by Woods Bagot
Saigon Welcome Arch by McBride Charles Ryan
Sandown by David Vernon Architect
Sandridge Lookout by Cox Architecture
saving grace by multiplicity in conjunction with mel odgen landscapes
Seaberg by Kerstin Thompson Architects
Shadow Cottage Daylesford by MRTN Architects
Shadow House by Matt Gibson Architecture + Design with Mim Design
Shimmerlands by Ha - Architecture, Product & Environment with Ben Sibley, Architectural Craftsperson.
Shoreham Beach Shack by Sally Draper Architects
Sir Zelman Cowen Centre for Science, Scotch College by Cox Architecture
Sir Zelman Cowen Centre for Science, Scotch College by Cox Architecture
Slack Melbourne Office by Breathe Architecture
Somerville Secondary College Technical Education + Trade Training Centre by Gray Puksand
Sorrento Beach House by Clare Cousins Architects
Sorrento House by Figureground Architecture
Sorrento House by Mark Richards Architects
Sound Cloud by Andrew Simpson Architects
South East Water by BVN
South East Water by BVN
South Melbourne Beach House by Topology Studio
South Melbourne Beach House by Topology Studio
South West Regional Cancer Centre by Silver Thomas Hanley
Spectrum by Kavellaris Urban Design
St Joseph by Kavellaris Urban Design
St Nicholas Anglican Church Bell Tower, by Michael Carr Architect Pty. Ltd.
Lakes Entrance
St. Monica's Senior Centre by Baldasso Cortese Architects
St. Monica's Senior Centre by Baldasso Cortese Architects
Stepping Stone House by Craig Tan Architects with collaboration on Interiors with Custom Co
Strathmore Residence by Finnis Architects
STREAT Cromwell by Six Degrees Architects
TANDEM design studio_ True North by TANDEM design studio
Tanderrum Bridge by John Wardle Architects and NADAAA in collaboration
TarraWarra Cellar Door by Kerstin Thompson Architects
Tegl House by Inarc Architects
The Bridge House by Mark MacInnis Architect
The Carlton by JACKSON ARCHITECTURE
The Coppel & Piekarski Family Disability Respite Centre by Jackson Clements Burrows Architects
The Courtyard House by Kister Architects
The Eagle Arthurs Seat by McGann Architects
The Gipson Commons, St Michael's Grammar School by Architectus
The Gipson Commons, St Michael's Grammar School by Architectus
The Grimwade Centre For Cultural Materials Conservation - The University of Melbourne by Jackson Clements Burrows Architects
The Kyneton Residence by Julia Thomas Architects
The Leaf House by Damian Rogers Architecture
The Sanctuary at Bunurong Memorial Park by BVN
The Threshold House by MOS Architects
Together Apart by Architecture Architecture
Toorak Residences by Carr Architecture Pty Ltd
Trinity College Gateway Building by McIldowie Partners
Twig House by Leeton Pointon Architect + Interiors and Allison Pye Interiors
Twig House by Leeton Pointon Architects + Interiors and Allison Pye Interiors
Ulumbarra Theatre by Y2 Architecture
Upper West Side by Cottee Parker Architects
Upper West Side by Cottee Parker Architects
Victoria Gardens House by Lucy Clemenger Architects
Victorian Comprehensive Cancer Centre by sthDI+MCR
Victorian Comprehensive Cancer Centre by sthDI+MCR
Village Park by SJB Architects + Billard Leece Partnership
Waterloo Street by DKO Architecture
Wellington St Mixed Use by Matt Gibson Architecture + Design with DDB Design
Wesley College Learning In Residence by Cox Architecture
Wesley College Learning In Residence by Cox Architecture
Wesley College Learning In Residence by Cox Architecture
Wharf's Entrance Terraces Stage 1 by Mirvac Design
Wodonga West Children's Centre by NOWarchitecture
Woods Bagot Studio Melbourne by Woods Bagot
Writer`s House by Branch Studio Architects


back to the top

WA Chapter

Clickhereto contact the WA Chapter Manager for enquiries.

Title Attribution
19 Douro by Motus Architecture
19 Douro by Motus Architecture
486 Fitzgerald Street by Klopper and Davis Architects
496 Fitzgerald Street by Klopper and Davis Architects
67 Bennett Street by JCY Architects & Urban Designers
All Saints' College Year 5 and 6 Centre by Parry and Rosenthal Architects
All Saints' College Year 5 and 6 Centre by Parry and Rosenthal Architects
Angove Street Offcut Parklet by NOMA*
Aria Luxury Apartments by Hillam Architects
Aria Luxury Apartments (Interiors) by Hillam Architects
Augusta Boathouse by Whitehaus
Avion Way Revitalisation Project by EEKOS ARCHITECTS
Baden Street Townhouses by Michael Edmonds
Beach Box by Gavin Hestelow Architect
Beaux Lane by Taylor Robinson
Bev's House by Gresley Abas Architects
Billabong Community Centre by Motus Architecture
Block Branding HQ by Bosske Architecture
Boonooloo Road Grouped Housing by CODA Studio
Boranup House by MORQ Architecture
Bunbury Catholic College Mercy Campus by CODA Studio and Broderick Architects Joint Venture
Burt Street by Keen Architecture
Byford Secondary College by Donaldson and Warn Architects
Carr Place by Klopper and Davis Architects
Cawston Road by Mountford Architects
Cecil Andrews College STEM Centre by Gresley Abas Architects
Centre for Crop and Disease Management Building by Silver Thomas Hanley
Centrecare Offices Midland by SIA Architects Pty Ltd
Channel 9 by Cox Howlett & Bailey Woodland
Channel 9 by Cox Howlett & Bailey Woodland
Charter Hall Perth by CODA Studio
Charter Hall Perth (copy) by CODA Studio
Chatham Road Residence by Sid Thoo with Element Builders
Claisebrook Design Community by CODA Studio
Clifton Street by Klopper and Davis Architects
Comben Place by spaceagency architects
Cottesloe Residence by Scanlan Architects
Curtin Medical School by GHDWoodhead
Curtin Medical School by GHDWoodhead
Curtin University Kalgoorlie Campus Student Housing by Allen Jack+Cottier
Dalkeith on Waratah by MJA Studio
Dampier Community Hub by Gresley Abas Architects
Dean Street by Keen Architecure
Dolce Lane by Klopper and Davis Architects
Doongalla Residence by Brooking Design Architects Pty Ltd
Doongalla Residence by Brooking Design Architects Pty Ltd
Durack Institute Learning and Training by Cameron Chisholm Nicol
Facilities
Eagle Bay House by Matthew Crawford Architects
East Pilbara Arts Centre by Officer Woods Architects
ECU Joondalup Library and Moot Court Refurbishment by JCY Architects & Urban Designers
Elizabeth Quay by ARM with TCL
Elizabeth Quay Gelato Kiosk by iredale pedersen hook architects
Elizabeth Quay Gelato Kiosk by iredale pedersen hook architects
Ellenbrook Pavilion by Chindarsi Architects
Elliott Road by Klopper and Davis Architects
Evelyn Road Residence by Chindarsi Architects
Fitzroy Crossing Courthouse by Sandover Pinder Architects
Fusion Apartments by Hillam Architects
Gen Y Demonstration Housing Project by David Barr Architect
Gen Y Demonstration Housing Project by David Barr Architect
Geraldton Multi User Facility and Youth Precinct by CHRISTOU Design Group
Geraldton Multi User Facility and Youth Precinct by CHRISTOU Design Group
Grey Street House by Local Architecture
Grey Street House by Local Architecture
Ground Floor Reid Library Renovation by Schin Architects
Halls Head Central by The Buchan Group - Perth
Hamilton Apartments by Chindarsi Architects
Harrisdale Senior High School - Stage 1 by Taylor Robinson
Harvey Residence by Chindarsi Architects
Harvey Residence by Chindarsi Architects
HASSELL Studio by HASSELL
Havana Offices by SIA Architects Pty Ltd
Heirloom by Match by Cameron Chisholm Nicol
Heirloom by Match by Cameron Chisholm Nicol
House on Summers by MHPA Studio Architecture
Irene McCormack Catholic College - Paul Rafter Centre by Parry and Rosenthal Architects
Jackson Street by spaceagency architects
Karratha Super Clinic by CODA Studio
Kensington Residence by nash+ghersinich architects and interior designers
Kensington Residence by nash+ghersinich architects and interior designers
Kings Square 2 by JCY Architects & Urban Designers in association with Crone Partners
Leighton Beach Changerooms and Kiosk by Bernard Seeber Pty Ltd
Leighton Beach Changerooms and Kiosk by Bernard Seeber Pty Ltd
LOVE STORY shop II by MORQ Architecture
LOVE STORY shop II by MORQ Architecture
Madigan Residence by PTX Architects
Marist Auditorium, Newman College by EIW Architects
Mediterranean Shipping Company (Aust.) Pty Limited - Head Office for Aust & New Zealand by Slavin Architects Pty Ltd
Mediterranean Shipping Company (Aust.) Pty Limited - Head Office for Aust & New Zealand by Slavin Architects Pty Ltd
Mediterranean Shipping Company (Aust.) by Slavin Architects Pty Ltd
Pty Limited - Head Office for Aust & New Zealand
Mills Park Centre by Hodge Collard Preston Architects
Mindarie Marina Masterplan - Stage 1 by MJA Studio
Mounts Bay Road Hotel by Scanlan Architects
North Beach House by Banham Architects with Turner Interior Design
North Beach House by Banham Architects
North Beach Residence by Chindarsi Architects
North Perth Townhouse by Simon Pendal Architect
Northshore Christian Grammar School by Broderick Architects
Old Perth Boys' School by National Trust of Western Australia
Park Road Apartment by Peter Hobbs Architects
Pennant Street by Klopper and Davis Architects
Peron Training Centre by JCY Architects & Urban Designers
Perry Lakes Apartments by Matthews & Scavalli Architects
Perry Lakes Cornerhouse V1/T1/T2 by Mark Aronson Architecture Pty Ltd
Perry Lakes Redevelopment Project by CODA Studio
Perth Busport by GHDWoodhead
Perth Busport by GHDWoodhead
Peter Moyes Anglican Community School - Administration Building by MCDF Architects
Peter Moyes Anglican Community School - Gymnasium by MCDF Architects
Presbyterian Ladies' College - Senior School and Quad by MCDF Architects
Regional Government Agency Co-location Office Fit-out, Karratha WA by GHDWoodhead
Regional Government Agency Co-location Office Fit-out, Karratha WA by GHDWoodhead
River View House by Suzanne Hunt Architect
River View House by Suzanne Hunt Architect
Sage Hotel by Oldfield Knott Architects with Matthews & Scavalli Architects and Banham Architects
Sage Hotel by Oldfield Knott Architects with Matthews & Scavalli Architects and Banham Architects
Sage Hotel Lobby and Julios Restaurant by Banham Architects with Oldfiled Knott Architects
Samson Street Residence by GKA
Second Avenue Kensington by Nigel Saull
South Terrace - Supported Accommodation Hostel by spaceagency architects
Springwater on Kooyong by Chee leo Chong
St John of God Murdoch Chapel by Silver Thomas Hanley
St Leonards Avenue by Klopper and Davis Architects
St Stephen's School Junior Years Upgrade by CODA Studio
St Thomas More by Cox Howlett & Bailey Woodland
St. Stephen's School Junior Years Upgrade by CODA Studio
Strange Company by spaceagency architects
Supreme Court of Western Australia (Civil) by Peter Hunt & Daryl Jackson Architects
Swanline Group New Office by Daniela Simon Architect @ Sodaa
Syren Street Entertainment and Leisure Precinct by Taylor Robinson
The Goods Shed by Cox Howlett & Bailey Woodland with Griffiths Architects
The Guildford Hotel by Fratelle Group
The Guildford Hotel by Fratelle Group
The Guildford Hotel by Fratelle Group
The Pilbara Vernacular Handbook by CODA Studio
The Platform by Bernard Lim Architect
The Pocket by Cameron Chisholm Nicol
The Rockingham Heath Trade Training Centre by iredale pedersen hook architects
Tom Fisher House by CODA studio
Tree House by COLLIERE ARCHITECTURE
Vasse Felix Winery by iredale pedersen hook architects with Hecker Guthrie
Vasse Felix Winery by iredale pedersen hook architects with Hecker Guthrie
Wembley Golf Course Hospitality Redevelopment by Gresley Abas Architects
Whatley Crescent by Klopper and Davis Architects
Willetton Senior High School by HASSELL
Woods Bagot Perth Studio by Woods Bagot
Woods Bagot Perth Studio by Woods Bagot
Youth Involvement Centre (YIC) by Whitehaus


back to the top